Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tisková zpráva

24. 7. 2011

Tisková zpráva

 

Postup, jak jsme se dopracovali k filmu

 

     Vzhledem ke skutečnosti, že občas trpím nespavostí, tak mě v noci napadá neuvěřitelné množství nápadů. Protože se šířily zvěsti a vrbenské drby, že se v rámci optimalizace školství, která je jedním z nejhloupějších nápadů poslední doby, bude rušit Sportovní gymnázium Vrbno pod Pradědem a tak jsem si řekl, že zkusím trochu zviditelnit naši školu a také oživit mimoškolní aktivitu studentů. Protože vím, že dnes je velice frekventovanou otázkou ,, Co za to? ´´, tak jsem se snažil zpracovávat návrhy, kde by se našla i odpověď na tuto otázku. Takže jsem vymýšlel výměnné studentské pobyty, soutěže, exkurze a další nápady, které ale ztroskotaly.

     Navíc jsem byl členem studentského senátu SG, který se sešel za celou dobu své existence jen dvakrát. Poprvé, aby zvolil předsedu a podruhé na žádost vedení, aby dohlédl na přezouvání. Toto mi taky vadilo. Neaktivita mne vadí. Já jsem raději, když nestíhám, než když se nudím.

      Jednoho dne jsem se potkal při cestě na oběd s jedním z nových členů profesorského sboru, a to sice s panem profesorem Jaromírem Vančou, který mě oslovil. Proto že dozvěděl, že chci být středoškolským profesorem dějepisu, mě oslovil s nabídkou udělat přednášku o historii města Vrbna pod Pradědem, resp. Vrbenska s tím, že on není místní a tak si nedovoluje vést výuku regionální historie. Jak zněla má odpověď je nejspíše zřejmé.

      V únoru letošního roku jsem tedy měl první přednášku, ale vzhledem k osazenstvu, skládajícího se převážně ze studentek septimy byl úspěch, nebo spíše výsledný efekt nulový. Moje představa o poklidném projevu a následném zodpovězení dotazů byla nakonec jen snem či zbožným přáním. Po krátké době jsem opět dostal nabídku opakovat přednášku v tercii. Ještě přede mnou ji měl Zdenek Hlávka, což je amatérský místní historik, také jsem si říkal, že to asi moc slavně taky nedopadne. Nakonec se ale potvrdila slova pana profesora, že si spravím chuť. Potřetí to bylo v sextě v rámci hodiny dějepisu, kde jsme probírali Třicetiletou válku a tak jsem doplnil učivo o místní historii. Pak jsem přednášel ještě jednou, ale o tom se zmíním později.

      Jedním z mích šílených nápadů bylo natočit film. Protože se blížilo čtyřsté výročí povýšení města Hynkem Bruntálským z Wierbna, tak jsem si řekl, že bychom mohli lidem přiblížit trochu minulost jejich města a kraje. Nastala ale otázka ,,Jak?´´. Na čtení dnes už nikdo nemá čas, na přednášku skoro nikdo nedojde a mi chceme oslovit o nejvíce lidí. Protože jsem věděl, že město natočilo svůj dokument, který zatím vidělo jen ,,pár vyvolených´´, jsem si řekl, že by jsme mohli taky takový natočit. Dálo se mi to jako nejschůdnější řešení a také nejlevnější a tak jsem zašel za panem profesorem Vančou. Argumentoval jsem, že film je velice okulární a tedy největší pravděpodobností na úspěch. Studentské filmy také začínají být populární. Žádný z těchto argumentů a ani z dalších jsem ale nemusel použít, protože nápad byl schválen hned po jeho vyslovení a argumentace proběhla jen mezi řeči. Bylo také rozhodnuto, že dokument uděláme nezávisle na SG, Spolku a dalších subjektech. Mě jsem obavy, aby dokument nedopadl stejně jako jiné návrhy. V lepším případě v šuplíku či uložené na mailu.

      Nejprve jsme tedy potřebovali dát do hromady tvůrčí skupinu. V té ze začátku bylo naše silné trio. Já, pan profesor a kameraman Jiří Šafka. Na návrh pana profesora Trzaskalíka jsme přijali ještě Martina Slavíka. Pak jsme si přizvali pana předsedu Spolku Přátelé Vrbenska, Karla Michalus, který se zároveň i zastupitelem a doporučil nám požádat o grant města Vrbna pod Pradědem. S ohledem na udržení nezávislosti jsme ale o grant nepožádali. Pak nám pomáhal seškrtat seznam míst, která jsme chtěli zveřejnit. Seškrtání bylo formou diskuze. Třeba jedno místo, které doporučil vyškrtnout, mě velice mrzelo, ale s ohledem na jeho minulost jsem nemohl dovolit, aby bylo zničeno. Ale diváci se nemusí bát, i přesto, že jsme jej nezmínili, se záběry tohoto místa v dokumentu objevily.

      Dále jsme přizvali pana Zdenka Hlávku, který jakožto znalec místní historie nám pomohl. Padl i návrh, abychom umožnili některému ze zástupců města, konkrétně paní starostce Heleně Kudelové, vystoupit v dokumentu, s čímž jsem nesouhlasil a tak bylo rozhodnuto, že žádný z členů zastupitelstva v dokumentu nevystoupí. Z tohoto rozhodnutí ale byla vyjmuta paní zástupkyně statutárního orgánu Jitka Krätschmerová, která jakožto vedení SG byla jedinou kompetentní osobou, která moha představit SG.

      Aby film nebyl monotónní, tak byla oslovena i významná osobnost vrbenského školství, a to sice paní PaedDr. Michaela Hradilová, která zpracovala místní kroniku a zasloužila se o vznik SG. Proto byla požádána, aby opravila texty, které jsem napsal a také, aby vystoupila v našem dokumentu. Štěstí se na nás usmálo a paní profesorka souhlasila. Když prvně viděla mé texty, tak prohlásila, že to vypadá na celovečerní film, což řeklo více lidí. A tak jsme získali skvělí vstup do dokumentu. Navíc rozhodla o rozšíření informací o kostele. Takže kostel Sv. Archanděla Michaela vděčí za ,, samostatnost ´´ právě paní Hradilové.

      Spolupracovali jsme ale i s dalšími lidmi. V otázce Karlovic jsem se obrátil na Mgr. Kateřinu očí z Actaei, společnosti pro přírodu a krajinu. U lázní Karlova Studánka to byla Nela Chudová, dcera starostky obce. S formulací některých pasáží v titulcích mi pomáhala Mgr. Jana Petlachová, profesorka českého jazyka na SG.

      Pak jsme dále rozšířili naši supinu o Vladimíra Fabiana, která poskytl historické záběry, Anežku Lalinskou, která přeložila spolu s Michaelou Kopeckou text o anglického jazyka, Pavla Kuzněcova z Krásnojarsku, který přeložil text do ruského jazyka, Evu Haltofovou, která přeložila text do polského jazyka, paní profesorka Zvědělíková, která upravila text v ruském jazyce a která se rozhodla ruský text i namluvit. V neposlední řadě paní profesorka Jarmila Hovorková, která opravila anglický text a pánové profesoři Kočička a Nakládal, kteří nám pomohli vysvětlit počítači, co od něj chceme. Snad jsem na nikoho nezapomněl.

      Některým lidem se zdá, že v dokumentu se dlouho SG. Není tomu tak. Je o hodně zkráceno, než bylo původně plánováno a také SG zabírá místo, kde měla být i ZŠ Vrbno pod Pradědem, jejíž vedení se ale rozhodlo natáčení nezúčastnit, což nás mrzelo, neboť ZŠ je nedílnou součástí života ve městě. Nutit jsme ale nikoho nemohli. Když jsem byl právě jednat na ZŠ o natáčení dokumentu, tak jsem uskutečnil poslední přednášku v rámci rodinné výchovy v deváté třídě na požádání příslušné vyučující, která si přála rozšířit znalosti svých studentek vzhledem k blížícímu se datu 24. 6. 2011, tedy datu výročí.

      I v této třídě ale nešla jedna slečna, která měla potřebu rušit, což mělo za následek, že její spolužačky ji začaly okřikovat. Přednáška ale byla velice úspěšná.

      Vraťme se ale kousek zpět. Zdálo se, že oba kameramani nic nedělají, co mě a pana Vanču dosti trápilo, a to už od května, a tak jsem se rozhodl jim jejich těžký úděl ulehčit a nafotit, co jsem jen mohl. Navíc jsem požádal o fotografie i další osoby. Byly to třeba David Valach, který mi poslal fotky hadů, které můžete vidět dokumentu a nebo to byl Zdenek Hlávka, který mi poslal taktéž historické fotky hradů a obcí.

      Když jsem svou rozsáhlou sbírku objektů ve městě ukázal panu Michalusovi, tak jsem požádán, abych ji uchoval pro další generace, neboť takto rozsáhlou a ucelenou sbírku objektů by mohl využít někdo v budoucnu, až bude natáčet dokument k pětistému výročí města. Navíc neviděl všechny fotografie. V posledním týdnu před výročím jsme stříhali materiály a zvuk do dokumentu jsme natočili během klasifikační porady profesorského sboru SG, která se konala 22. 6. 2011.

      Já a pan Vanča jsme se scházeli každý týden ve středu v kabinetu zeměpisu, kde jsme řešili dokument. I přes naše obavy, které byly oprávněné, jsme 24. června roku 2011 měli krátce po 18. hodině dokument hotový.

      Proč jsme ale zveřejnili dokument a dnes, měsíc po premiéře a po výročí? Abychom dali příležitost shlédnout film osobám, které se podíleli na jeho tvorbě a abychom ukázali, že vrbenský student ani o prázdninách nespí a stále něco dělá.

      Na následující školní rok jsme připravili namluvení jazykových verzí a opravení chyb, na které nás někdo upozornil. Proto nám pomozte vylepšit film a napište nám, co by jste změnili a nezapomeňte nás ohodnotit na našich internetových stránkách.

 

Dokument můžete shlédnout na  http://www.youtube.com/watch?v=UtLDKExDP6E

Další informace naleznete na www.zvedavec.estranky.cz v rubrice dokument. Jazykové verze se teprve připravují.

Kontaktovat nás můžete na mailech zvedavec.estranky@klikni.cz nebo crvrbno@klikni.cz .

 

 

 

 

Radek Fabian

Zakládající člen tvůrčí skupiny

 a správce stránek dokumentu

 

 

Náhledy fotografií ze složky Dokument Vrbno očima studentů

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

What is a sturdy blood make

(AMedWeindy, 8. 10. 2018 3:27)

Pression arterielle est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-bioequivalence-fda/

Reading the new blood bring pressure to bear on guidelines

(Anaittewhect, 26. 7. 2018 23:22)

Pression arterielle est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/generic-cialis-le-moins-cher/