Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkouška

26. 10. 2011

         Jak jsem již naznačil, tak od mého posledního příspěvku se toho hodně událo. Protože zde máme i rubriku, která se věnuje zbraním a střelivu, tak bych si dovolil nastínit „Zkoušce odborné způsobilosti žadatele o zbrojní průkazu držet a nosit zbraň“ (dále jen „zkouška“), neboť znám ten pocit, když tam člověk stojí před střelnicí a přemýšlí „ co asi se bude dít “.

         Na úvod, se Vám představí zkušební komisař, který vám zároveň představí přísedícího příslušníka Policie České republiky. Zároveň si budete muset „protrpět“ proslov, ve kterém se dozvíte, co vás v následujících hodinách čeká, jaké na vás budou kladeny nároky, z jakých zbraní budete střílet apod.…. Po tomto úvodním proslovu vás čeká „autogramiáda“ na dvou prezenčních listinách a odevzdání dokladu totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas apod.….), které vám později budou vráceny.

         První část zkoušky se skládá z testu, během kterého kroužkujete „správné“ odpovědi. Test se skládá z 22 otázek z oblasti práva hodnocených třemi body, 5 otázek z oblasti nauky o zbraních hodnocených dvěmi body a ze 3 otázek ze zdravotního minima hodnocenými po jednom bodů. Celkem tedy můžete získat 79 bodů. Pro každou skupinu je jiná minimální bodová hranice a skladba testů má různou obtížnost. Na test máte 40minut, což je spousta času. Kdo se naučil, tak jej dovede napsat klidně za 5 minut. Test spolu se zadáním odevzdáte zkušebnímu komisaři, který je vám opraví.

         Pro skupinu A (sběratelé) jsou testy nejlehčí a musíte získat 67 bodů, B (sport) a C (myslivost) musíte získat 71 bodů a u skupin D (povolání) a E (obrana) 74 bodů.

         Poté zaplatíte odměnu komisaři, která mu ze zákona náleží ve výši 300 Kč a pokud jste napsali test a uspěli, tak poplatek za střelnici, zbraně a střelivo. V Břidličné je to třeba 400 Kč, ale tato částka se mění střelnici od střelnice. (V Praze dokonce až 2.500 Kč) Komisaře a střelnici určuje příslušný útvar policie podle vašeho trvalého bydliště. Když jste neprospěli u testu, tak vám bude vrácen doklad totožnosti a odeberete se domů. V případě úspěchu postupujete „do finále“.

         Druhá, závěrečná část se opět dělí na dvě „podčásti“. Nejprve „bude komisař nepříjemný“ a vy mu budete muset odpovídat na obecně-konstrukční otázky z oblasti zbraní a střeliva. Pak předvedete prohlídku zbraně za účelem zjištění, není-li v nabitém stavu. Vyjmete zásobník ze zásobníkové šachty a stáhnete závěr, který necháte samovolně vrátit do přední polohy. Stisknete spoušť. („Rána jistoty“). Pak následuje ostrá střelba.

         Třemi výstřely si může ze zákona před zahájením hodnocené střelby ověřit správnost nastřelení zbraně. Po odstřílení vyjmete zásobník ze zásobníkové šachty a stáhnete závěr, který necháte samovolně vrátit do přední polohy. Stisknete spoušť („rána jistoty“) a pistoli odložíte na pult.

         Před střelbou se provádí ještě rozborka, je-li komisařem vyžadována. (V zimních měsících ji nepožadují, protože než byste to rozebrali, tak by vám upadly prsty. Samozřejmě záleží na komisaři.)

         U zbrojního průkazu sk. A a B si volíte zbraně, ze kterých budete konat zkoušku odborné způsobilosti. Povinná je malorážka a volíte si mezi pistolí brokovnicí. Skupina C povinně brokovnici a malorážku a skupiny D a E pistoli.

         U skupiny A z:

- krátké kulové zbraně 2 zásahy v terči z 5 možných v čase nejdéle 5 minut na vzdálenost 10m,

- dlouhé kulové zbraně 2 zásahy v terči z 5 možných v čase nejdéle 5 minut na vzdálenost 25m a

- dlouhé brokové zbraně 2 zásahy v terči ze 4 možných v čase nejdéle 4 minuty na vzdálenost 25m.

 

         U skupiny B z:

- krátké kulové zbraně 4 zásahy v terči z 5 možných v čase nejdéle 5 minut na vzdálenost 10m,

- dlouhé kulové zbraně 4 zásahy v terči z 5 možných v čase nejdéle 5 minut na vzdálenost 25m a

- dlouhé brokové zbraně 3 zásahy v terči ze 4 možných v čase nejdéle 3 minuty na vzdálenost 25m.

 

         U skupiny C z:

- dlouhé kulové zbraně 4 zásahy v terči z 5 možných v čase nejdéle 5 minut na vzdálenost 25m a

- dlouhé brokové zbraně 3 zásahy v terči ze 4 možných v čase nejdéle 3 minuty na vzdálenost 25m.

 

         U skupiny D z:

- krátké kulové zbraně 4 zásahy v terči z 5 možných v čase nejdéle 2 minut na vzdálenost 15m.

 

         U skupiny E z:

- krátké kulové zbraně 4 zásahy v terči z 5 možných v čase nejdéle 3 minut na vzdálenost 10m.

 

         Pokud neuspějete v teoretické části zkoušky, můžete se k opakování zkoušky přihlásit po uplynutí 3 měsíců ode dne vykonání neúspěšné zkoušky. (Tzn., když neuděláte zkoušku 1. 1. 2012, tak si můžete podat přihlášku až 1. 4. 2012 a zkoušku vykonat až v květnu.) Když neuspějete v praktické části zkoušky, tak můžete vykonat opravnou praktickou část zkoušky do dvou měsíců ode dne vykonání zkoušky.

         Většinou ale všichni udělají praktickou část, zato u teoretické neprospěje 30 – 50% žadatelů. Napodruhé to ale většinou každý udělá. Když to neuděláte poprvé, tak se alespoň rozkoukáte a napodruhé už budete vědět, do čeho jdete.

         Když zvládnete i druhou část zkoušky, tak vám vrátí průkaz totožnosti a obdržíte „Doklad o osvědčení odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu“.

         Za každou skupinu zbrojního průkazu, o kterou si žádáte, se platí správní poplatek 500 Kč, při prodloužení 300Kč za každou skupinu.

 

VŠECHNY ZDE UVEDENÉ INFORMACE JSOU RÁMCOVÉ A NEVYPSAL JSEM ZDE VŠE. PROTO V PŘÍPADĚ DOTAZU SE PROSÍM ORACEJTE NA NĚKTEROU Z EMAILOVÝCH ADRES UVEDENÝCH NA ZDEJŠÍCH STRÁNÁCH A JÁ VÁM NA VÁŠ DOTAZ RÁD V CO NEJKRATŠÍ MOŽNÉ DOBĚ ODPOVÍM.

 

         Na závěr bych tedy ještě jednou rád poděkoval autorům stánek www.zbranekvalitne.cz, neboť informace na těchto stránkách jsou dostatečné pro získání zbrojního průkazu, což jsem měl tu čest si i sám na sobě odzkoušet.

 

Autor: Správce

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář